yMusic

www.ymusic.pl | facebook.com/ymusic.news

„Rock and Roll”

T&TT_okladka_rock&rollowej płyty                Premiera płyty „My Rock’n’Roll” odbyła się 17 października 2014
(wydawnictwo Agora S.A).

Na krążku znalazły się utwory: ELVIS PRESLEY „Heartbreak Hotel“, CHUCK BERRY „Memphis, Tennessee“, BOB DYLAN „My Back Pages“, THE ROLLING STONES „The Last Time“, FRANK ZAPPA „Who Needs The Peace Corps“/“Concentration Moon“, THE BEATLES „I Am The Walrus“, THE DOORS „Soul Kitchen“, DAVID BOWIE „Space Oddity“, JOY DIVISION „Transmission“, IGGY POP „Jealousy“, NIRVANA „Come As You Are“, QUEENS OF THE STONE AGE „Autopilot“.

Na krążku zatytułowanym prosto i dobitnie „Rock’n’Roll“ znalazło się 12 ulubionych coverów, wykonywanych przez kwartet i nie tylko. Na subiektywny i autorski wybór rzeczonego songbooka Tranzystorów wpłynęli artyści pokroju Elvisa Presley‘a, Chucka Berry‘ego, Boba Dylana, The Rolling Stones, The Doors, Franka Zappy & Mothers Of Invention, Davida Bowie‘go, Joy Division, Nirvany, Iggy‘ego Pop oraz grupy The Queens Of The Stone Age, choć oczywiście było ich sporo więcej. Tradycyjnie zespół zasilili znakomici goście – Natalia Przybysz, Wojtek Waglewski, Kasia Nosowska, Daniel Hertzov, Tomasz Ziętek, Irek Wojtczak, Dominik Bukowski oraz Sam Kierovnick. Nagranie wyprodukował duet Tymon Tymański/Marcin Gałązka, który również zmiksował płytę. Muzycznie płyta jest osadzona w szerokiej stylistycznej gamie: od drapieżnego rockabilly, poprzez space rock, jazz rock oraz bossa novę, do elektronicznego minimalu oraz transowego rave’u.

Do projektu Tymon Tymański zaprosił troje charyzmatycznych artystów: Wojtka Waglewskiego, Kasię Nosowską i Natalię Przybysz.

„Wojtek i Kasia to urodzeni rockmani, natomiast obecność Natalii, dziecka jazzu, soulu, R’n’B i hip hopu, sygnalizuje zanikanie podziałów między artystami i stylami. Tak naprawdę, wszyscy jesteśmy fanami dobrej piosenki. Dobre piosenki pisał Robert Schumann i Charles Ives, dobre piosenki śpiewali Billy Holiday i The Buzzcocks. Choć gatunki i style różnią się od siebie, nasz świat i nasza muzyką są jednym. Dlatego muzyka pozostanie dla mnie, i zapewne dla nas wszystkich, wspaniałym, wyjątkowym środkiem ekspresji, niewyczerpanym źródłem inspiracji, tajemniczym przekazem poza słowami i znakami: bezpośrednim wskazaniem na naszą nieskończoną, nieograniczoną naturę” – Tymon Tymański.

„Rock’n’roll” to po części absolutna klasyka – pozycje tak oczywiste, że 99 proc. muzyków wstyd byłoby brać je na warsztat. Ale to płyta Tymańskiego, więc nic nie jest tu tak oczywiste, jak się wydaje. Tymon w swoim stylu podejmuje tu grę konwencjami, i to na wielu poziomach.(..)Tymańskiemu takie potyczki z klasyką od dawna wychodzą znakomicie. Pamiętam na przykład, jak kiedyś grał na koncertach Transistorsów beatlesowskie „I Want You (She’s So Heavy)” z albumu „Abbey Road”. W tej jego wersji był styl i siła oryginału. Ale była też jakaś dyskretna dezynwoltura godna Franka Zappy. Był luz i duch rewolty alternatywy lat 80. i 90., z której przecież wyszedł sam Tymon. No i był w tym wykonaniu w końcu on sam – jeden z najbardziej wszechstronnych i barwnych polskich muzyków swojego pokolenia. Tak właśnie brzmi cały „Rock’n’roll”. To po części absolutna klasyka – pozycje tak oczywiste, że 99 proc. muzyków wstyd byłoby brać je na warsztat. Ale to płyta Tymańskiego, więc nic nie jest tu tak oczywiste, jak się wydaje. Tymon w swoim stylu podejmuje tu grę konwencjami. I to na wielu poziomach – począwszy od tego, że w kilku piosenkach oryginalnie męskie partie każe śpiewać kobietom: Natalii Przybysz i Katarzynie Nosowskiej. Ale i tam, gdzie pod genderowym względem wszystko jest po staremu, też dzieje się sporo. „Heartbreak Hotel” znane z wykonania Elvisa Presleya zamiast rockandrollowej zadziorności kołysze jak rasowe rockabilly. To samo zresztą „Memphis, Tennessee” (śpiewa je Wojciech Waglewski), które brzmi jak wyjęte z repertuaru Carla Perkinsa, a nie Chucka Berry’ego. Na tej samej zasadzie „The Last Time” Stonesów zamienia się w eleganckiego bluesa.Trochę jakby Tymon chciał pokazać, skąd wzięły się najbardziej znane wersje tych piosenek i gdzie tkwiło ich źródło. Z drugiej strony czasem Tymański odwraca wektor czasu – przypomina, dokąd zaprowadziły one współczesną muzykę.” – Robert Sankowski, Wyborcza.pl

Podczas tras promujących album „Rock`n`roll” zespół wystąpi w nowym poszerzonym składzie:
Tymon Tymański – głos, gitara; Marcin Gałązka – głos, gitara; Arkadiusz Kraśniewski – głos, bas; Roman Ślefarski / Filip Gałązka – bębny, głos; Michał Ciesielski – Sax; Szymon Burnos – Keys; Dawid Lipka – Tr.
Na potwierdzanie dołączamy filmik z próby, oraz dowód, że oprócz Rock`n`rolla na koncertach jest szansa usłyszeć również autorskie utwory Tymona Tymańskiego: 

Najbliższe koncerty można śledzić na fanpagu:
zespołu i agencji yMusic
 —
Materiały dla organizatorów koncertu
*
Reklamy
%d blogerów lubi to: