yMusic

www.ymusic.pl | facebook.com/ymusic.news

Archiwum: PINK FREUD

PINK FREUD

fot. Anna Liminowicz

Pink Freud założony w 1998 roku to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół przyczynił się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Formacja przedefiniowała jazzową kompozycję dla pożytku publiczności nowoczesnej i wymagającej. Muzyka zespołu wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i pomimo klasycznego instrumentarium wzbogaconego o najnowsze muzyczne narzędzia elektroniczne ociera się o różne style od punkrocka i rocka, poprzez drum’n bass, jungle i dub aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną. W pełni świadome przekraczanie granic gatunkowych w połączeniu z kolektywną improwizacją stwarza niesamowicie energetyczną, pełną subtelnych melodii muzyczną kąpiel dla publiczności wrażliwej i świadomej.

Krytycy o zespole:
„to muzyka radykalna (…), jazz z najwyższej półki” – Piotr Iwicki, [Gazeta Wyborcza];
„Z nadziei polskiego jazzu Pink Freud zmieniają się w jego główną siłę” – Jacek Skolimowski [Przekrój].

Wiosna 2012 to był gorący czas dla Pink Freud. Premiera najnowszego albumu zespołu pod tytułem „Horse & Power” oraz potężna trasa koncertowa uszczęśliwiły fanów i krytyków. Długo oczekiwany album to 11 utworów inspirowanych wspólnymi przeżyciami zespołu z tras koncertowych m.in. z Japonii, Szwecji, Francji, Węgier i Polski. Album powstał przy współpracy z Rolim Mosimannem – producentem współpracującym m.in. z Faith No More, The Young Gods i The The oraz Marcinem Cichym współtwórcą legendarnego duetu producenckiego Skalpel wydającego dla prestiżowej wytwórni Ninja Tune. Lato 2012 to czas podbijania serc publiczności festiwalowej w całej Europie.

Krytycy o „Horse & Power”:
„… Pink Freud combines rock energy, punk’s anarchy, jazz creativity, club music rebel, electro sonicscapes and much more. Something for anyone’s ear pleasure. Music delivered with great energy and vibe. Hard not to like. Heavy and powerfull. Horse and Power indeed…” – [Jazz Alchemist],
„…85 sekund czystej energii wstrząśnie ścianami i umysłami, wedrze się do serc, obudzi z muzycznej drzemki spowodowanej nijakością. Pink Freud nie da się lubić. Pink Freud kocha się lub nienawidzi…”
– Marek Dusza [Rzeczpospolita].

Pink Freud założony w roku 1998 przez Wojtka Mazolewskiego – gitara basowa, tworzą wybitni instrumentaliści i soliści. Tomasz Duda – saksofon, Adam Milwiw-Baron – trąbka, elektronika, Rafał Klimczuk – perkusja. Kwartet ten stał się obecnie najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia dla albumu o tytule „Monster of Jazz”; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festialu Yach Film 2005 w kategorii „Inna Energia” za teledysk do utworu „Come as you are”; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj” otwierający album „PUNK FREUD”; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj”.

Pink Freud to nie tylko muzyka. Zespół miał okazję kilkukrotnie z powodzeniem skomponować ścieżkę dźwiękową do filmów niemych. Projekt, który odbił się największym echem to „Mocny Człowiek” w reżyserii Henryka Szaro. Entuzjastycznie przyjęta premiera filmu z muzyką Pink Freud, wykonywaną na żywo, miała miejsce w The Barbican w Londynie w roku 2011. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać kolejnego filmu, tym razem będzie to dokument ukazujący kulisy pracy nad albumem „Horse & Power”. Równolegle wydany zostanie koncert z trasy „Horse & Power” w formie audiowizualnej BlueRay. Kolejne duża trasy koncertowe w 2012 roku odbędą się późnym latem w Niemczech i w Japonii, gdzie zespół został zaproszony już po raz drugi.

Wojtek Mazolewski – bass guitar
Tomek Duda – sax
Adam Milwiw-Baron – trumpet, electronics
Rafal Klimczuk – drums

Reklamy