yMusic

www.ymusic.pl | facebook.com/ymusic.news

Archiwum: Brygada Kryzys

Brygada Kryzys | jesienna trasa koncertowa

yMusic ma przyjemność ogłosić, ze jest organizatorem jesiennej trasy zespołu “Brygada Kryzys”.

Brygada Kryzys to jedna z najważniejszych polskich kapel lat 80-tych. Nagrany podczas stanu wojennego „Czarny album” (od jego wydania, dziś mija równe 30 lat) był pierwszą punkrockową płytą wydaną w oficjalnym obiegu. W zeszłym roku obchodziliśmy 30 rocznicę powstania zespołu. Jubileusz członkowie Brygady Kryzys postanowili uczcić trasą koncertową, podczas której grają swoje wciąż aktualne i chętnie słuchane utwory.

Najbliższe koncerty:

19.10. – ŁOWICZ
20.10. – WARSZAWA
21.10. – OLECKO
24.10. – WARSZAWA > Studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce!
27.10. – ŁÓDŹ

11.11. – WARSZAWA
14.11. – KATOWICE
27.11. – GDYNIA

O zespole:

BRYGADA KRYZYS

Zespół został utworzony w lipcu 1981 w Warszawie przez: gitarzystę/wokalistę Roberta Brylewskiego (ex-Kryzys) oraz wokalistę/gitarzystę Tomasza Lipińskiego (ex-Tilt). Skład uzupełniali: basista Ireneusz Wereński (ex-Kryzys), perkusista Sławek Słociński, saksofonista Tomasz Świtalski (ex-Kryzys) oraz grający na instrumentach perkusyjnych Jarosław Ptasiński.

Pierwszy większy publiczny występ grupy miał mieć miejsce w sierpniu na I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w gdańskiej Hali Olivia, lecz nie doszło do niego w wyniku konfliktu z organizatorami. Muzycy ostatecznie pokazali się szerszej publiczności jesienią tego samego roku w warszawskim klubie „Riviera-Remont” występując razem z toruńską grupą Republika. Koncert Brygady Kryzys został zarejestrowany i wydany (bez zgody członków zespołu) na początku 1982 w formie LP pt. Brygada Kryzys w Wielkiej Brytanii przez wytwórnię Fresh Records UK. W tym czasie zespół zagrał trasę koncertową po Polsce u boku brytyjskiej grupy TV 21 (listopad). W listopadzie muzycy udali się do Jugosławii na koncerty (dwa występy w Belgradzie). Dostali również od wytwórni Jugoton propozycję nagrania płyty – planów jednak nie zrealizowano z powodu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który uniemożliwił muzykom ponowny wyjazd do Jugosławii. Stan wojenny przekreślił także plany koncertów na następny rok w Holandii. W tym okresie muzycy dostali propozycję występów od „Rock Estrady” (organizatora dużych koncertów) – jednak podstawowym warunkiem współpracy miała być skrócona nazwa zespołu z Brygada Kryzys na Brygada K., na co Lipiński z Brylewskim nie przystali. Odmowa pójścia na kompromis uniemożliwiła im granie dalszych koncertów.

Niemniej jednak na początku 1982 członkowie Brygady Kryzys zostali wybrani do przetestowania możliwości nowo otwartego studia Tonpressu na warszawskim Wawrzyszwie. W tym czasie Słocińskiego na perkusji zastąpił Janusz Rołt. Podczas sesji testowych (luty/marzec) pod okiem realizatora Józefa B. Nowakowskiego (aka Kuba Nowakowski) nagrano kilkanaście utworów.
Dziewięć z nich ukazało się na albumie Brygada Kryzys (zwanym również od koloru okładki „Czarną Brygadą”).

We wrześniu Brygada Kryzys zagrała swoje ostatnie koncerty. Brylewski i Lipiński rozwiązali grupę z powodu braków dalszych perspektyw działalności.

Po zakończeniu działalności Brygady Kryzys Lipiński, Brylewski, Ptasiński razem z Pawłem „Kelnerem” Rozwadowskim utworzyli zespół Aurora (nie mająca nic wspólnego z późniejszą grupą rzeszowską o tej samej nazwie), która wkrótce po odejściu Lipińskiego (reaktywował Tilt) przekształciła się w grupę Izrael.

1991-1994

W 1991 doszło do reaktywacji zespołu w składzie: Brylewski, Lipiński, Wereński, perkusista Piotr „Stopa” Żyżelewicz, wokalistka Vivian Quarcoo oraz saksofoniści Włodzimierz Kiniorski i Aleksander Korecki. Latem wzięli udział w festiwalu jarocińskim, natomiast jesienią w katowickich „Odjazdach”. W tym okresie muzycy rozpoczęli sesję nagraniową na kolejny album Cosmopolis, który ukazał się w 1992. Kilka utworów z tej płyty stanowiły kompozycje, które ze względów cenzuralnych nie mogły zostać opublikowane we wcześniejszych latach działalności zespołu (np. „To co czujesz”, „Wojna”, „Too Much”). Od końca 1992 aktywność zespołu zaczęła maleć. 13 grudnia (rocznica wprowadzenia stanu wojennego) w latach 1992–1994 (w warszawskim klubie „Remont”) zespół grał koncerty pt. „Stanik” – jeden z nich (z 13 grudnia 1993) został nagrany i wydany w 1996 na kasecie Live in Remont ’93. Po „Staniku ’94” grupa zawiesiła działalność.

Od 2003

Wiosną 2003 Brygada Kryzys po raz kolejny została reaktywowana. Brylewskiemu i Lipińskiemu tym razem towarzyszyli zupełnie nowi muzycy: Tomasz Szymborski (gitara basowa), Filip Gałązka (perkusja) i Sergiusz Lisecki (saksofon). Zespół zagrał koncerty (głównie klubowe) na terenie całej Polski, a także w londyńskim klubie „Garage” (grudzień). W 2005 na miejsce Liseckiego powrócili Korecki i Kiniorski

2005

Po dwóch latach koncertowania następuje zmiana w składzie grupy: Sergiusza Liseckiego zastępuje Alek Korecki, z którym zespół współpracował już w okresie „Cosmopolis”. Producent tzw. czarnej płyty – pierwszego albumu BK – Kuba Nowakowski remiksuje ją, a pierwszym efektem tej produkcji jest wcześniej niepublikowany utwór „Warszawa”, będący wersją „Wojny” z angielsko – polskim tekstem. Brygada Kryzys bierze także udział w programie TVP3 „Muzyka łączy pokolenia” wraz z rapowym duetem Vienio i Pele (Molesta).

2006
Zespół znów zawiesza działalność.

2011
Brygada Kryzys reaktywuje się w XXX rocznicę powstania by zagrać na 2 koncertach poświęconych pamięci jej byłego perkusisty – Stopy (Piotra Żyżelewicza).

Planowane są działania koncertowo – wydawnicze.
-> więcej informacji w aktualnościach

Reklamy